LUTSENKO AND PARTNERS COMPANY
Основные практики: M&A, сопровождения и защиты бизнеса, а также:
налогового планирования и сопровождения сделок

01004, г. Киев, ул. Большая Васильковская, 12

10003, г. Житомир, ул. Победы, 10, оф. № 214

Запись на встречу по тел: +38 (050) 526-35-00

Мы работаем: Пн., Вт., Ср., Чт., Пт. с 09:00 до 18:00. Сб., Вс. - по договорённости

7 лет в работе
527 выиграных дел в судах
254 зарегистрированых компаний

Що таке внесення змін до установчих документів і навіщо це потрібно?

Установчі документи будь-якого підприємства, установи чи організації є ні чим іншим, як домовленістю між їх засновниками (власниками), яка закріплена на папері та зареєстрована відповідно до чинного законодавства, а саме, Закону України «Про державну реєстрацію». Як правило, така домовленість має форму паперового вираження у вигляді статуту підприємства. Статут підприємства, установи чи організації, зазвичай складається корпоративним юристом.

Як проводяться зміни до установчих документів підприємства, товариства або організації?

До статуту обов'язково мають бути включені розміри і форма вираження внесків кожного з засновників чи учасників товариства – статутний капітал підприємства. Статутний капітал також в обов'язковому порядку має бути оцінений у грошовому еквіваленті. Це все робиться для того, щоб кожен з учасників товариства міг отримати дивіденди пропорційно до внесеної частки статутного капіталу. Що ж таке дивіденди? Дивіденди - це суми грошових коштів, отримані з доходів підприємства, що виплачуються кожному з засновників чи учасників товариства. В процесі розвитку діяльності підприємства чи організації розміри статутних часток можуть змінюватися за бажанням учасників. Так, наприклад, один з учасників, отримавши свою частку дивідендів, захотів збільшити частку в статутному капіталі для того, аби в подальшому отримувати більший відсоток дивідендів, або мати контрольний пакет акцій. Саме в цей момент у пригоді корпоративному юристу стає внесення змін до установчих документів. Якщо говорити про товариство з обмеженою відповідальністю, то внесення змін проводиться шляхом скликання загальних зборів товариства та оформлюється протоколом загальних зборів, що підписується кожним засновником чи учасником. Без підпису хоча б одного учасника протокол загальних зборів товариства не є дійсним, так як не відповідає закону.

При створенні підприємства, засновники обирають керівний орган підприємства – директора чи генерального директора, голову правління і таке інше. Директор товариства отримує заробітну плату згідно Закону України «Про оплату праці», але не отримує дивідендів, як це робить засновник. Хоча, якщо директор є одночасно і засновником підприємства, то він одночасно отримує і заробітну плату як працівник підприємства, і дивіденди, як його учасник. Постає цілком логічне питання: «Навіщо платити подвійний податок?». Справа в тому, що заробітна плата кожного працівника підлягає оподаткуванню, але при отриманні дивідендів учасник також сплачує податки. Для цього корпоративні юристи вигадали внесення змін до статутних документів, яким часто себе назначають директорами, а не юристами, так як податок з їх заробітної плати все рівно потрібно сплатити. Отже, в такому разі, формально юрист може бути директором товариства. Наведене явище зветься оптимізацією сплати податків.

Часто між засновниками господарських товариств виникають суперечки різного роду. Наприклад, два товариша, які створили успішне товариство, посварилися із-за різного бачення ведення стратегії бізнесу і вирішили працювати окремо один від одного. В такому випадку корпоративний юрист знову вдається до внесення змін в ті ж самі установчі документи товариства та виключає одного з засновників товариства у вказаному вище порядку – шляхом проведення установчих зборів підприємства, які оформлює протоколом цих зборів. Учасник, який й же був виведений з попереднього товариства, може сам створити ТОВ.

Бувають випадки, особливо, коли кількість учасників товариства велика, що зібрати загальні збори товариства досить тяжко, так як фізично засновники можуть бути розкидані по всій країні, а тоо і по всій земній кулі. За такої ситуації, внесення змін до установчих документів стає проблемним. Але не варто панікувати. У разі, якщо ініціюючим збори учасникам товариства вдасться скликати учасників, які разом володіють більше ніж п'ятдесятьма відсотками від усього установчого капіталу, то установчі збори можна провести і без участі решти засновників. В такому разі протокол буде чинним, але виключно в разі його підписання всіма присутніми на зборах учасниками. Не варто забувати, що відповідно до Закону України «Про господарські товариства», ініціатор чи керівний орган товариства повинен надіслати кожному учаснику повідомлення про проведення загальних зборів товариства з зазначенням часу та місця такого проведення. Хочу звернути вашу увагу на те, що системне ігнорування прийняття участі в загальних зборах товариства є підставою для виключення учасника із числа учасників такого товариства або з числа його засновників. Дане рішення приймається учасниками, що присутні на загальних зборах та оформлюється протоколом.

Хочу побажати вам вдалої корпоративної участі у багатьох прибуткових товариствах, системного і регулярного відвідування загальних зборів таких товариств. Звертайтеся! Будемо раді вас бачити серед своїх задоволених клієнтів.

56
компаний на комплексном обслуживании
32
компании на юридическом обслуживании
17
компаний на бухгалтерском обслуживании