LUTSENKO AND PARTNERS COMPANY
Основні практики: M&A, супроводу і захисту бізнесу, а також:
податкового планування і супроводу угод

10014, м. Житомир, вул. Київська, 20

Запис на зустріч по тел: +38 (098) 447-55-45

Ми працюємо: Пн., Вт., Ср., Чт., Пт. з 09:00 до 18:00. Сб., Нд. - за домовленістю

7 років досвіду
527 виграних справ в судах
254 зареєстрованих компаній

Правова безпека бізнесу в українських реаліях: як захистити свою справу від протиправних посягань держави?

Реалії правового режиму нашої країни все частіше викликають обурення з боку підприємців. Сьогодні найбільш актуальним питанням у контексті відносин бізнесу і держави є питання втручання в підприємницьку діяльність з боку правоохоронців. Чим це викликано, і як боротися з подібним явищем?

Не зайвим буде розібратися в тому, що має на увазі під собою термін «захист бізнесу». Отже, термін «захист бізнесу» має досить широке відображення. У класичному розумінні він має на увазі здійснення заходів, що сприяє мінімізації ризиків при проведенні різних перевірок і обшуків з боку правоохоронних органів. Тобто, юридичний супровід під час перевірок та обшуків на підприємстві, здійснення дій проти можливого рейдерського захоплення, розробка схеми забезпечення правової безпеки роботи підприємства, тренінги і своєрідні навчання для співробітників і керівництва компанії, повернення майна компанії, яке було протиправно вилучено під час обшуку. Класифікувати такі дії можна за часом проведення: превентивні (ті, які проводяться до виникнення конкретного випадку, будь-то обшук або інша процесуальна дія) і, власне, ті, які здійснюються вже при виникненні певного роду проблем з правоохоронними органами (супровід під час обшуку, оскарження дій слідчого і тд.). Викликано це явище вкрай масштабним «свавіллям» з боку органів внутрішніх справ, прокуратури, СБУ, НАБУ і, звичайно ж, Державної фіскальної служби. Останнім часом в суспільстві юристів і підприємців обговорення різних тенденцій в цій сфері набувають вже цілком звичайний характер: проводяться різні тематичні семінари та тренінги, круглі столи, на обговорення яких виносяться певні питання протидії правоохоронним органам.

Якщо говорити про основні тенденції в сфері захисту бізнесу, то, без сумніву, це збільшення тиску на компанії ІТ галузі, а також компанії в агросфері. Ні для кого не секрет, що за останні роки ринок інформаційних технологій в Україні просто «злетів». Природно, що це не пройшло повз правоохоронних органів, які побачили в цьому чергову «годівницю». Дуже часто обшуки в ІТ компаніях відбуваються за надуманими кримінальними справами, пов'язаних з фінансуванням сепаратизму, так званим «піратством» і «хакерством». Природно, не обходиться без класичного в своєму роді ухилення від сплати податків. Специфіка захисту ІТ компаній викликана самою специфікою зазначеного виду бізнесу. Наприклад, основною больовою точкою є вилучення техніки і серверів, що для ІТ компанії є «смертельним». Наслідком будь-якого обшуку (будь-то ІТ, агро або будь-яке інше підприємство) є блокування роботи компанії. Наслідки: контракти «горять», бізнес стоїть, а співробітники подумують про звільнення. Тенденцією, яка зараз тільки набирає обертів, є пред'явлення звинувачень у корупційних злочинах. Пов'язано це з активним розвитком антикорупційного законодавства та створенням відповідних державних правоохоронних органів. Наприклад, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), яке все частіше проявляє себе шляхом проведення різних слідчих дій і переступаючи межу закону і вимоги кримінального процесуального законодавства України.

Окремо варто звернути увагу на питання захисту бізнесу в контексті рейдерських захоплень. Адже значний відсоток обшуків - це замовлення з боку конкуруючого підприємства. Варто розуміти, що типовий рейдер наділений певними зв'язками і впливом в правоохоронних органах (без їхньої участі не відбувається жоден рейдерське захоплення), тому обшук з метою чинення тиску і ослаблення компанії є превентивним дією для здійснення його захоплення. Також, з певних причин, кількість спроб рейдерських атак (велика кількість яких з

акінчується вдало для рейдерів) останнім часом тільки зросла. Чого тільки варті новини з провідних ЗМІ, які надходять мало не щотижня, про резонансну спробі захоплення того чи іншого підприємства.

Варто розуміти, що захиститися від такого неприємного явища можна, але ефективність захисту буде залежати від певного ряду факторів: який стан системи захисту підприємства, чи вчасно був найнятий хороший адвокат і тд. На сьогодні юристами розроблені цілі механізми захисту компаній, застосування яких залежить від специфіки кожної конкретної компанії і кожного конкретного випадку. Адвокат, який систематично стежить за подібним явищем і відвідує відповідні заходи для підвищення власного професійного рівня, збільшує шанси сприятливе вирішення проблеми.

Звертаючись до всіх власників компаній, в першу чергу хочеться дати наступні поради: якщо Ваш бізнес досить добре себе почуває - чекайте непроханих гостей. Вони в першу чергу приходять до успішним і прибутковим компаніям, це природно. Щоб уникнути серйозних наслідків варто заздалегідь готуватися до таких «заходів» і готуватися належним чином. Кращий варіант - найняти адвоката або цілу команду, яка розробить план захисту і буде представляти Ваші інтереси під час проведення слідчих дій. Повірте, гонорар адвокату - це найменше, що Ви можете заплатити в подібній ситуації. У разі якщо Ви вирішили діяти без зовнішнього радника - підійдіть до цього питання комплексно: складіть інструкцію співробітникам, влаштуйте своєрідні навчання і, як мінімум, проконсультуйтеся з адвокатом. Від цього залежить доля Вашого бізнесу і його стабільність, домогтися якої в наших реаліях і без того досить складно.

Виходячи з того, що напрямок правового захисту бізнесу є однією з ключових у нашій компанії, перелік послуг досить широкий. Зокрема, ми готові допомогти Вам з наступних питань:

1. Юридичний аналіз ризиків і системи правової безпеки компанії, в тому числі з метою запобігання можливих рейдерських атак;

2. Розробка та впровадження унікальної і особливою для того чи іншого підприємства системи правового захисту;

3. участь адвоката при проведенні перевірок контролюючими органами, оскарження їх неправомірних дій;

4. Юридична допомога і супровід в разі обшуку на підприємстві;

5. Юридичний супровід посадових осіб під час проведення з їх участю слідчих дій, в тому числі допиту;

6. Допомогу з питань повернення тимчасово вилученого майна підприємства;

7. Тренінги з керівником і головним бухгалтером підприємства, а також з іншими співробітниками з питань правового захисту;

8. Консультації та роз'яснення;

9. Інші послуги, в залежності від конкретної ситуації.

Якщо у Вас є підприємство, якому потрібен захист, ми із задоволенням проведемо безкоштовний тренінг для його персоналу, у керівників, а також, при необхідності, здійснимо супровід щодо захисту підприємства на найвищому рівні.

 

56
компаній на обслуговуванні
32
компанії на юридичному обслуговуванні
17
компаній на бухгалтерському обслуговуванні