LUTSENKO AND PARTNERS COMPANY
Основные практики: M&A, сопровождения и защиты бизнеса, а также:
налогового планирования и сопровождения сделок

01004, г. Киев, ул. Большая Васильковская, 12

10003, г. Житомир, ул. Победы, 10, оф. № 214

Запись на встречу по тел: +38 (050) 526-35-00

Мы работаем: Пн., Вт., Ср., Чт., Пт. с 09:00 до 18:00. Сб., Вс. - по договорённости

7 лет в работе
527 выиграных дел в судах
254 зарегистрированых компаний

Трудовий спір: причини виникнення та порядок вирішення

Під час трудової діяльності жодна людина не може бути цілком застрахована від виникнення непорозуміння між роботодавцем та працівником або, навіть, усім колективом. Ці непорозуміння, суперечки, зіткнення призводять до значних моральних та нервових затрат, коштів та часу, і приводять до цілком можливого звільнення. Не можна повністю собі гарантувати відсутність спорів, але можливо максимально себе убезпечити від їх виникнення, або, якщо це вже неминуче, захистити себе та відстояти всі утиснення. Тому розглянемо.

Що ж таке трудовий спір, причини виникнення та як діяти в разі його виникнення.

Трудовий спір – це суперечка, що виникає в ході трудової діяльності між роботодавцем (його представником) і робітником (колективом). В більшості випадків трудові спори врегульовуються шляхом переговорів і домовленостей, не вдаючись до залучення органів врегулювання суперечок. Трудовий спір,врегульований таким чином дає змогу забезпечити уникнення затрат часу, коштів та моральних незручностей як для працівника, так і для роботодавця. Але коли сторони не можуть дійти до компромісу, то юристи рекомендують порядок врегулювання суперечок, що передбачений чинним законодавством України, але, як правило, такий порядок реалізовується через суди та є затратним по часу для обох сторін.

Порядок розв’язання трудових спорів залежить від класифікації та характеру суперечок. Правопорушення може зачіпати інтереси як окремої особи, так і цілого колективу. Якщо порушені ваші права як індивідуальної особи, можна звернутися до первинного органу розгляду спорів спеціалізованої комісії. Але згідно Конституції України ви маєте право звернутись безпосередньо до суду для захисту власних інтересів.

З судової практики відомо, що найчастіше через суди врегульовують трудовий спір, що пов’язаний із звільненням без законних підстав. Переважно суд стає на захист прав працівника, якщо під час судового засідання доводиться незаконність звільнення. В ході розвитку таких подій роботодавець буде зобов’язаний поновити працівника на втрачене місце. Разом із винесенням рішенням суду щодо поновлення працівника на роботі одночасно роботодавець буде зобов’язаний виплатити ту заробітну плату, яку працівник втратив за час витрачений на поновлення.

Отже, для того, щоб ви, вирішуючи трудовий спір мали змогу уникнути ризиків в ході захисту своїх інтересів розглянемо, які ж можуть бути підстави для поновлення на роботі. Кодекс законів про працю регламентує випадки, коли працівника повинні поновити на роботі, а саме:

  1. випадки, коли працівника звільняють, не маючи на те законних підстав (ті, що не передбаченні в трудовому законодавстві; порушення процедури звільнення або невідповідність фактичним обставинам звільнення);
  2. у випадках, коли проводять переведення працівника без його на те згоди.

При виникненні трудового спору краще не зволікати, адже дуже важливо вжити вірних заходів на перших етапах розвитку суперечки. Більш детальніше може оцінити трудовий спір,що у Вас виникає, кваліфікований юрист. Він оцінить всі ризики, підкаже, яких дій варто вжити для збереження місця роботи або для забезпечення отримання вами всіх належних компенсацій, передбачених законом, при звільненні.

Загальновідомо, що суд не може скасувати наказ про звільнення або змінити підстави звільнення. Тому, якщо ви отримаєте перемогу позиваючись на роботодавця щодо повернення незаконно втраченого місця роботи, то суд не скасує наказ, а лише зобов’яже роботодавця відновити вас як працівника на колишній посаді.

В ситуації, коли підприємство в стані ліквідації (реорганізації), можуть виникати деякі незручності. Якщо доведено незаконність звільнення працівника, але підприємство ліквідоване, то суд призначає ліквідаційній комісії або власнику, які відповідальні за управління майном ліквідаційного підприємства, виплатити заробітну плату за весь час, що працівник втратив через незаконне звільнення. Але можливо, що ліквідація лише почалась або проводиться реорганізація підприємства, коли фактичного скорочення персоналу не відбувається. В такому випадку працівника буде поновлено.

Також до суду часто звертаються працівники, щоб вирішити трудовий спір, що пов’язаний із невідповідністю правдивих підстав звільнення працівника. Якщо в ході суду з’ясовується, що в заяві була зазначена невірна причина (причина, що не відповідає дійсності) звільнення, то суд може призначити причиною звільнення правдиві обставини.

LUTSENKO AND PARTNERS COMPANY буде вашою надійною опорою, радником і підтримкою захищаючи ваші інтереси. В ситуації тиску, розгубленості та страху часто можна втрати все. Але пам’ятайте, чим швидше попередити трудовий спір, тим легшим буде шлях його подолання.

56
компаний на комплексном обслуживании
32
компании на юридическом обслуживании
17
компаний на бухгалтерском обслуживании