LUTSENKO AND PARTNERS COMPANY
Основные практики: M&A, сопровождения и защиты бизнеса, а также:
налогового планирования и сопровождения сделок

01004, г. Киев, ул. Большая Васильковская, 12

10003, г. Житомир, ул. Победы, 10, оф. № 214

Запись на встречу по тел: +38 (050) 526-35-00

Мы работаем: Пн., Вт., Ср., Чт., Пт. с 09:00 до 18:00. Сб., Вс. - по договорённости

7 лет в работе
527 выиграных дел в судах
254 зарегистрированых компаний

Договір з фізичною особою

У кожного підприємця рано чи пізно виникає необхідність оформлення трудових відносин з працівниками, що працюють на його підприємстві, установі, організації. Така необхідність оформлення трудових відносин виникає через ряд причин. Так, наприклад, підприємець вирішив відкрити ТОВ. Для цього йому необхідно в установленому законом порядку зареєструвати організацію, визначити напрямки її діяльності, найняти виконавчий орган – директора, а в разі, якщо організація передбачає декілька основних напрямків, то і виконавчих органів може бути декілька, відповідно до основних напрямків, і будуть вони називатися – виконавчі директори.

Окрім виконавчого директора чи директорів на підприємстві, зазвичай повинні працювати і звичайні робочі. Якщо це торгова організація, то тут доцільно буде поставити на кожен напрямок чи на декілька одного виконавчого директора, якому будуть підпорядковуватися завідуючий складом, менеджери з продажів, менеджери із закупівель, маркетологи, експедитори та багато іншого персоналу. Усі перелічені вище фахівці, згідно нашого законодавства, є фізичними особами, а від так вони підпадають під дію трудового і цивільного законодавства. Тобто у підприємця виникає необхідність оформити договір з фізичною особою.

Існує декілька видів договорів, які на практиці застосовуються в господарській діяльності підприємств для урегулювання відносин з роботодавцями і працівниками.

Трудовий договір передбачений кодексом законів про працю України і може укладатися як у письмовій формі, так і в усній, але із записом у трудову книжку працівника та оформленням на роботу наказом по підприємству. Такий договір з фізичною особою може бути:

  • строковим;
  • безстроковим.

Строковий трудовий договір укладається на чітко визначений термін і вважається закінченим після завершення вказаного в договорі терміну. Але такий договір може бути продовжений і на невизначений термін за спільною згодою працівника та роботодавця. Для цього працівнику потрібно продовжувати виконувати свою роботу, а роботодавцю своєчасно виплачувати заробітну плату. В такому разі строковий трудовий договір буде продовжено на невизначений строк автоматично, тобто він автоматично стане безстроковим.

Безстроковий трудовий договір – договір з фізичною особою, що укладений на невизначений термін. Він також підпадає під дію кодексу законів про працю нашої держави.

Як вже зазначалося, два наведені види договору регулюються вказаним кодексом законів про працю, а, відповідно, на такі види правочинів розповсюджуються і норми такого кодексу, а також Закону України про відпустки та ін. Слід зазначити, що для працівника, зазвичай ідеальним варіантом є саме трудовий договір, тому що він найбільш охороняє інтереси працівників, забезпечує їх соціальний захист, право на відпочинок.

Цивільно-правовий договір з фізичною особою – правочин, що укладається між працівником та роботодавцем та регулюється, як вже зрозуміло з назви, цивільним кодексом України.

Варто зауважити, що даний вид договору, у більшості випадків, найбільш сприятливий для роботодавця, тому що у останнього не виникає необхідності дотримуватися трудового законодавства, в тому числі, і Закону України «Про відпустки». В такому договорі сторони взагалі можуть прописувати що завгодно. Головне, щоб усі умови договору були погоджені сторонами та не суперечили чинному законодавству. Так, цивільно-правовий договір з фізичною особою можна укласти таким чином, щоб працівник не мав права на відпустку, права на святкові дні, права на оплачуваний лікарняний, різні соціальні пільги і таке інше. Даний вид договору дуже схожий на договір підряду з юридичною особою. Тобто, є чітка задача, погоджений план її реалізації, ціна договору, строки виконання задачі. В такому випадку замовник (роботодавець) платить гроші, а підрядник (працівник) робить обумовлену договором роботу. Але вказаний договір з фізичною особою, як і трудовий, може передбачати і соціальні гарантії, і відпустку, і багато іншого, як, наприклад, винагороди чи премії та умови їх надання.

Отже, з наведеного ви можете зробити висновки, який вид договірних відносин з працівниками чи роботодавцями обрати, адже при виборі роботи чи роботодавця потрібно звернути увагу на якомога більше аспектів діяльності, чинників і факторів для того, щоб у майбутньому отримувати якомога найбільше задоволення. Підприємцям – від результатів роботи працівників, а працівникам – від умов праці, заохочення в праці, заробітної плати та ін.

От ми з вами і пройшлися по основних аспектах різних видів договорів, а який вид правовідносин обирати, вирішувати тільки вам самим. А для більш детальної консультації, чи, можливо, для допомоги вичитати або укласти договір з фізичною особою, просимо звертатися до нашої компанії, адже її власник у свій час працював інспектором з кадрів, а потім і керівником відділу кадрів з штатом 250 працівників.

56
компаний на комплексном обслуживании
32
компании на юридическом обслуживании
17
компаний на бухгалтерском обслуживании