LUTSENKO AND PARTNERS COMPANY
Основные практики: M&A, сопровождения и защиты бизнеса, а также:
налогового планирования и сопровождения сделок

01004, г. Киев, ул. Большая Васильковская, 12

10003, г. Житомир, ул. Победы, 10, оф. № 214

Запись на встречу по тел: +38 (050) 526-35-00

Мы работаем: Пн., Вт., Ср., Чт., Пт. с 09:00 до 18:00. Сб., Вс. - по договорённости

7 лет в работе
527 выиграных дел в судах
254 зарегистрированых компаний

Ліквідація ТОВ

Ліквідація ТОВ: причини та порядок її здійснення.

В діяльності будь-якого підприємства рано чи пізно виникають проблеми різного характеру. Це можуть бути проблеми з контролюючими органами, як, наприклад, податкові інспекції, пенсійні фонди, відділи соціального страхування та інші. З вказаними органами найчастіше виникають проблемні ситуації внаслідок неподання бухгалтерами підприємства або іншими його працівниками (інженерами з охорони праці та безпеки життєдіяльності, кадровими працівниками та ін.) тих чи інших звітностей до відповідних контролюючих органів або подання таких звітів з помилками чи описками. Так, наприклад, за неподання деяких видів бухгалтерської звітності податковий орган може ініціювати таке явище як ліквідація ТОВ чи підприємства, установи або організації іншої форми власності. Згадана ліквідація здійснюється наступним чином. Працівник податкового органу бачить, що те чи інше підприємство не подало звітність у встановлений законом термін і, відповідно, ініціює судовий позов про припинення діяльності підприємства. В процесі ліквідації призначається арбітражний керуючий (санатор, ліквідатор, голова ліквідаційної комісії), що супроводжує процес ліквідації ТОВ.

Арбітражний керуючий на власний розсуд може вирішити такі питання, як:

  • ліквідувати підприємство чи відновити його діяльність?
  • повертати борги підприємства шляхом участі у довготривалих судових процесах чи перекрити наявну заборгованість за рахунок майна, що знаходиться на балансі підприємства?
  • та багато інших.

Ліквідатор також може виправити помилку в поданій звітності чи подати заново таку звітність, а потім ініціювати судовий процес про скасування запису про ліквідацію підприємства за нововиявленими обставинами (подання належної звітності). В такому разі арбітражному керуючому необхідно звертатися до окружного адміністративного суду з позовом про скасування його рішення, яким ініційовано ліквідацію підприємства.

Ліквідація ТОВ може бути спричинена і іншими факторами. Наприклад, значна заборгованість ТОВ перед кредиторами дає право таким кредиторам подати на ліквідацію того чи іншого ТОВ.

Розглянемо наступну ситуацію. Два товариша вирішили зайнятися бізнесом у сфері склопостачання різного виду скла. Один мав велике бажання працювати, але не мав відповідних навичок і коштів для організації бізнесу, а інший вже був успішним бізнесменом, що закінчив престижний ВУЗ та мав не менш престижне стажування за кордоном. Власник діючого бізнесу надає новоствореному ТОВ поворотну фінансову допомогу шляхом укладення договору поворотної фінансової допомоги, а новостворене підприємство зобов'язується повернути таку допомогу у встановлений договором термін та з відповідними відсотками, що можуть нараховуватися за користування фінансовою допомогою. Новостворене підприємство, завдяки фінансовій та технічно-консультативній підтримці свого партнера успішно розвивається і виходить на належний рівень ведення господарської діяльності, але по досягненню такого рівня один з товаришів вважає, що повертати борг не потрібно, шукаючи при цьому різні шляхи ухилення від повернення коштів. В такому випадку, насамперед, псуються дружні відносини двох товаришів і назріває ліквідація ТОВ, що не бажає повертати борг. Підприємство, яке давало поворотну фінансову допомогу звертається до суду з позовом про повернення грошових коштів з підприємства-боржника, що добровільно не хоче повертати борг і всіляко ухиляється від його повернення. Таке підприємство може умисно спричиняти затягування судового процесу шляхом надання безглуздих, а часом і підроблених документів в якості доказів. Можуть бути різного роду листування з колишнім партнером або просто переговори по телефону, які є абсолютно безрезультатними, а навпаки лише затягують час. Після успішного виграшу судового процесу і після того, як судовий наказ набрав законної сили, підприємство-кредитор може ініціювати ліквідацію ТОВ, чи просто подати наказ про стягнення певної суми до виконання органам державної виконавчої служби із проханням накласти на майно та рахунки підприємства-боржника арешт в межах суми боргу. В разі, якщо зобов'язання ТОВ перевищують наявні активи підприємства, а також його доходи, то підприємство вважається неплатоспроможним і ліквідується за рішенням суду або його власників.

Думаю, часто ухилення від сплати боргів виникає через так званий легкий старт. Один з товаришів старався вчитися, заробляв гарні оцінки в школі, економив кошти і купував додаткову літературу для навчання і в результаті став успішним бізнесменом, а інший погано вчився, не старався і прогулював заняття, а до додаткової літератури ставився взагалі негативно. Потім, коли йому все дісталося дуже легко, він, відповідно, і не цінував здобуте майно у вигляді активу, що при належному управлінні приносив би дохід ще не один десяток років, а при розумній стратегії партнерського розвитку ще й переріс би в цілу імперію виробництва і постачання скла в нашій країні.

Отже, вам, напевно, стало зрозуміло, що це цілком реальна історія двох товаришів, які і до сьогодні проживають у нашій країні, а ліквідація ТОВ стала невдалим наслідком колишньої дружби із-за якогось незрозумілого ЕГО чи простої жадібності.

Вдалих вам та успішних стартів бізнесу, а також надійних партнерів і хорошого ринку збуту.

56
компаний на комплексном обслуживании
32
компании на юридическом обслуживании
17
компаний на бухгалтерском обслуживании